Byl někde článek že všechny současné panely používané v Evropě maj přibližně poloviční životnost než je jmenovitá. Že to je schválně a že to je špatně těsnícím rámečkem, takže se dovnitř dostává vlhkost a ta panelům snižuje životnost. Navíc maj tenký skla 2 mm. To bych se bál když budou mírně větší kroupy. Že jsou od různých čínských firem, ale všechny s těmito vlastnostmi.
Nevím jak moc to je pravda. Byli by zajímavý i prakticky užitečný články jako výběr panelů. V jiné elektronice články řeší konkrétní grafické karty, ale o solárních panelech vidím spíš jen ty obecné informace nebo současné laboratorní objevy než konkrétní panely v prodeji.
Odpovědět3 0
"1200 hodin u nás odpovídá asi 2/3 roku."
- no já nevím, 1200 / 24 = 50 dní, což je necelé dva měsíce, a ne 2/3 roku = 8 měsíců. Tady něco nesedí.
Odpovědět0 0
Je to jednoduché, zapomněl jste totiž na jeden velmi důležitý detail. Ono totiž slunce nesvítí 24 hodin denně ;-) Když je noc, slunce nesvítí, tedy ho ani svým svícením nedegraduje. Takže jste v průměru na 12 hodinách denně.
Jenže ani tady to není tak jednoduché. Je rozdíl, zda to slunko na něj svítí velmi šikmo ráno nebo to na něj pere téměř plnou silou v létě. Ono je také občas zataženo, prší, sněží,... takže pro ČR toto vychází na ekvivalent zhruba 5-5,5 hodiny plného slunečního svitu denně. 1200/5 = 240 dní, cca 2/3 roku. Ostatně pokud se podíváte na statistiky, např. Praha má v průměru 1650-1800 hodin slunečního svitu za rok, přestože rok má 8760 hodin. Takže tady je zakopaný pes ;-)
Odpovědět3 1
To dává smysl.
Odpovědět0 0
Ty údaje kolik máme někde v Česku slunečních hodin za rok je teda výkonový ekvivalent přepočítaný na nejvyšší polohu Slunce nad obzorem jako při letním slunovratu v poledne?
Odpovědět0 0